przenosniki-kubelkowe

Serwisowanie przenośników kubełkowych

W zakładach przemysłowych wiele urządzeń działa niemalże bez przerwy, przez co ich stopień zużycia jest bardzo wysoki po kilku latach. Nie można jednakże pozwolić na to, że będą jakiekolwiek przerwy w działaniu, co może być brzemienne w skutkach i wywołać duże problemy. Do takowych maszyn zaliczane są przenośniki kubełkowe, które ruszają się z góry do dołu transportując materiały sypkie na wyznaczone miejsca znajdujące się na górze. Co jakiś czas należy wykonać czynności naprawcze, które przedłużą żywotność o kilka lat.

 

Zakres działań serwisowych

 

Najbardziej i najszybciej zużywają się łańcuchy, które są odpowiedzialne za ruch całego systemu, a uszkodzenie co najmniej jednego elementu może spowodować duże uszkodzenia i duże koszty naprawy. Żeby uniknąć jakichkolwiek kłopotów, trzeba dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ogniwom (wykonanym przez Budrem), a konkretniej czy nie ma jakichkolwiek mikropęknięć, które mogą doprowadzić do unieruchomienia maszyny oraz wywołania kolejnych awarii. Jeśli zajdzie konieczność ich wymiany, trzeba zdemontować poszczególne kubełki, a następnie zdjąć cały łańcuch. Gdy wykryte zostaną jakiekolwiek uszkodzenia, to wtedy trzeba zdemontować wadliwe komponenty i wstawić nowe, wzmocnione, albo gdy skala wad jest duża, to w tym przypadku wstawia się całkowicie nowy łańcuch o wzmocnionej konstrukcji. Przy okazji można też przeglądnąć elementy zgarniające i w razie potrzeby można je wymienić lub naprawić, co znacznie skróci czas przerwy od pracy i w ten sposób straty finansowo-produkcyjne będą mniejsze. W momencie, gdy łańcuchy i kosze przechodzą przegląd, należy też sprawdzić napęd maszyny, by później nie było sytuacji, gdzie agregat ulegnie uszkodzeniu i trzeba wykonać podwójną robotę. Wszystkie przenośniki kubełkowe muszą być niezwykle dokładnie przejrzane, żeby nie było konieczności wielokrotnego wykonywania prac serwisowych. Wszystkie wadliwe części należy wymienić, a płyny eksploatacyjne mają być uzupełnione. Po wykonaniu działań należy wszystko złożyć w jedną całość, sprawdzić i jak jest wszystko w porządku, to urządzenie może działać dalej przez wiele kolejnych lat bez żadnych większych remontów.

 

Kompleksowe czynności

 

Bez względu na zakres działań, wszystko musi być wykonane w sposób perfekcyjny, żeby użytkowanie tego typu maszyn było bezproblemowe. Duże przenośniki kubełkowe wymagają szczegółowego przeglądu, a następnie skutecznych i zaplanowanych napraw, które mają zapewnić dużą skuteczność oraz nieprzerwaną pracę i wysoką wydajność.


Opublikowano

w

przez

Tagi: