
Lakierowanie łyżek zgarniających
Każdy proces produkcyjny składa się z kilku istotnych faz, bez których nie jest możliwe stworzenie przedmiotu odpowiedniej jakości. Jedną z nich jest malowanie i zabezpieczenie antykorozyjne elementów takich jak np. czerpaki. Dzięki temu jest pewność, że bez najmniejszych uszkodzeń będą pracowały przez nawet kilkanaście, lub też kilkadziesiąt lat. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne czynności należy wykonać w pełni, żeby efekt był satysfakcjonujący. Niektóre z nich są żmudne i długie, lecz konieczne, żeby łyżki przemysłowe były w pełni przygotowane do pracy.
Czynności krok po kroku
Gdy proces formowania końcowego produktu zostanie zakończony, wyroby te trafiają do działu lakierniczego, gdzie odbędzie się etap zabezpieczenia i malowania. W pierwszej kolejności duże elementy (wyprodukowane przez Budrem), zawieszone na specjalnych hakach, muszą być wyszlifowane do gołej stali, a następnie oczyszczone środkami odtłuszczającymi, żeby powierzchnia była idealnie gładka. Gdy wszystko wyschnie, można przystąpić do lakierowania składającego się z kilku faz. Pierwsza z nich to nałożenie podkładu i tam potrzebne są dwie warstwy, żeby stal była odpowiednio pokryta. Następny krok to natryśnięcie właściwej farby i tam potrzeba co najmniej trzech warstw, żeby kolor był wyraźny i odpowiadający rzeczywistości. Po odczekaniu kilku godzin nakłada się bezbarwną powłokę antykorozyjną zabezpieczającą czerpaki przed niepożądanymi zmianami w strukturze materiału, z którego są wykonane. Przy każdym etapie malowania należy farbę nałożyć równomiernie, żeby nie powstawały żadne zacieki oraz inne nierówności. Gdy wszystkie podzespoły wyschną, należy je ostrożnie zdjąć z wieszaków i położyć na wyznaczone i czyste miejsca. Dzięki temu jest pewność, że nie dojdzie do żadnych uszkodzeń, ani zabrudzeń.
Praca, która przedłuży żywot
Do prawidłowego przeprowadzenia procesu malowania i impregnacji przedmiotów zgarniających ziemię oraz drobny żwir, jakim są czerpaki, potrzeba wiedzy, odpowiedniego planu oraz przygotowanej komory lakierniczej. Przy każdej czynności należy zachować maksymalną ostrożność oraz maksymalnie się skupić, gdyż każde uchybienie negatywnie wpłynie na jakość końcowego wyrobu oraz skróci czas użytkowania. Jednakże dzięki wytężonej pracy, jakość i trwałość będą na najwyższym poziomie.

