Kto, co i jak? – zespół dentystyczny

Wielu osobom się wydaje, że w gabinecie dentystycznym znajduje się tylko jedna osoba, która wykonuje wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem zabiegów leczących nasze zęby i zwykle jest nią stomatolog Opole. Jak się jednak okazuje, najważniejsza osoba ma w swoim zespole swoich pomocników, którzy nie tylko wykonują dodatkowe prace wspomagające, ale także wykonują główne procedury na naszym uzębieniu. Gdyby jedna osoba była odpowiedzialna za całość, to ryzyko pogorszenia jakości działań pod koniec dnia roboczego byłoby znacznie większe. Za co są odpowiedzialni poszczególni członkowie zespołu dentystycznego? Jakie są ich zadania i przy których czynnościach mogą swoją pracę wykonywać samodzielnie?

Najważniejsze osoby

Oczywiście najważniejszą osobą, która wykonuje najważniejsze czynności dentystyczne jest główny lekarz stomatolog Opole mający ukończone odpowiednie szkoły medyczne oraz kursy. To on kieruje pracą zespołu i to od niego zależy, jakie zadania otrzymują poszczególni pracownicy. Sam też wykonuje niemal wszystkie zabiegi, nawet te najbardziej skomplikowane i wymagające dużej cierpliwości. W wielu czynnościach dentystycznych podczas operacji pomaga higienistka stomatologiczna, która także przygotowuje zarówno unit, jak i poszczególne narzędzia. Wykonuje także działania profilaktyczne, przeprowadza także zabiegi pod nadzorem głównego lekarza, obsługuje aparaturę diagnostyczną i leczniczą (dostępną w PraxiDent), a także prowadzi dokumentację medyczną wszystkich pacjentów danej placówki.

Asystenci pomocniczy

Zarówno główny lekarz, jak i higienistka stomatologiczna potrzebują pomocy w niektórych czynnościach administracyjnych i stricte dentystycznych. Jedną z osób pomocniczych jest asystentka stomatologiczna, która wspomaga dentystę w wielu działaniach zabiegowych. Jej głównym zadaniem jest bierna asysta przy czynnościach operacyjnych i wykonywanie poleceń głównego stomatologa z Opola. Do jej zadań należą także przygotowanie stanowiska i pacjenta do zabiegu oraz sprawy administracyjne. W zespole dentystycznym znajduje się też technik stomatologiczny, który na zlecenie głównego lekarza zajmuje się rehabilitacją protetyczną i ortodontyczną. Od czasu do czasu pracują także praktykanci, którzy zbierają doświadczenie i wykonują różne czynności pod bacznym okiem głównego specjalisty od zębów. Początkowo wykonują prostsze zabiegi, ale wraz z doświadczeniem rośnie też zakres działań i stopień komplikacji poszczególnych zabiegów.

Grunt to odpowiednie współdziałanie

Wszyscy pracownicy gabinetu stomatologicznego powinni posiadać szczegółowo rozpisany zakres działań, gdyż brak planu może być powodem różnego rodzaju pomyłek, które mogą negatywnie wpłynąć na stan naszego uzębienia. Stomatolog Opole oraz jego asystenci bezwzględnie muszą stosować się do przepisów BHP oraz wszystkich innych regulacji. Cechą nadrzędną i pożądaną jest też odporność na stres i gotowość do działania w każdych warunkach. Do obowiązku wszystkich pracowników placówki dentystycznej należy stosowanie się do poleceń głównego lekarza oraz nie przeszkadzanie się w jakichkolwiek czynnościach. Dzięki dyscyplinie zawodowej nasze zęby będą zdrowe i odporne na choroby na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *