Co wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych?

Większość ludzi zaczęła coraz częściej zastanawiać się nad instalacją systemu fotowoltaicznego. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ rachunki za energię stale rosną, a jakość środowiska naturalnego tylko się pogarsza. Fotowoltaika Opole to czysta, zielona energia i mądra inwestycja, która dość szybko się zwróci. Jednakże, przed zainstalowaniem paneli słonecznych, ważne jest, aby zrozumieć, czy panujące warunki pozwalają na maksymalną wydajność takiej instalacji. Ponadto nie wszyscy zdają sobie sprawę, że z powodu niewłaściwej eksploatacji panele mogą pracować z mocą niższą niż podana przez producenta. Aby tego uniknąć, należy wiedzieć, jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na poziom produkcji energii i jak można to poprawić.

Jak uzyskać jak najwięcej korzyści z instalacji?

Maksymalna wydajność może być osiągnięta przez panele słoneczne tylko wtedy, gdy spełnione są pewne warunki. Z reguły sprawdzeni producenci (na przykład Menzel) dostarczają szczegółowe instrukcje, aby użytkownik mógł zapoznać się ze wszystkimi zasadami eksploatacji systemu fotowoltaicznego.
Kluczem do zwiększenia wydajności paneli słonecznych jest zmniejszenie nieodwracalnych strat energii słonecznej. Dlatego przy instalacji paneli słonecznych należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w ciągu dnia nie padał na nie cień. To samo dotyczy drzew oraz innych budynków i konstrukcji, które mogą zasłaniać instalację solarną i tym samym zmniejszać jej wydajność.
Duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania fotowoltaiki Opole ma również regularne czyszczenie powierzchni i przeprowadzanie okresowej konserwacji. Brud, kurz i śnieg zatykają ogniwa fotowoltaiczne i uniemożliwiają im pochłanianie światła słonecznego z wysoką wydajnością. Im czystsza powierzchnia, tym więcej energii elektrycznej. Wskazane jest, aby kilka razy w sezonie przetrzeć panele słoneczne, a w zimie regularnie usuwać śnieg i lód.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: