obrobka-kabli

Przygotowanie przewodów pod konkretne urządzenie

Dzisiejszy rozwój technologii wymusza producentów do ciągłego doskonalenia swoich wyrobów, które muszą spełniać najsurowsze wymagania. By maszyny mogły działać, niezbędne jest wykonanie wielu czynności, jak np. obróbka kabli łączących przyciski lub jedne podzespoły z innymi komponentami. Proces ten z pozoru wydaje się prosty, ale trzeba podejść do tego kompleksowo, żeby cały układ działał bez zarzutu. Potrzebne do tego są: wiedza na temat poszczególnych przewodów oraz odpowiednie narzędzia, bez których cała operacja nie będzie możliwa.

 

Od koncepcji do wykonania

 

Pierwszym krokiem jest zawsze zapoznanie się ze specyfikacją techniczną danego urządzenia, w której zawarte jest rozplanowanie poszczególnych łączy i ich znaki szczególne, czyli kolor, rodzaje drutów, czy też wartość napięcia. W takiej dokumentacji (przygotowanej przez ElTechnik) znajdują się też informacje o długości przewodów, ich ilość, rodzaje końcówek przyczepionych do nich, a także sposób wiązania tak, by zajmowały jak najmniej miejsca. Konieczny jest zakup odpowiednich sznurów elektrycznych, by można było cokolwiek zrobić, a także posiadanie właściwych atrybutów roboczych. Warto zakupić większą liczbę kabli, gdyż mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie coś pójdzie nie tak i taki zapas może usprawnić proces produkcji, mimo różnych trudności. Najpierw należy przyciąć łączenia szczypcami do odpowiedniej długości, a potem ściągaczami usunąć końcówki, by można było bez przeszkód włożyć złączki lub inne elementy, ale wcześniej trzeba zabezpieczyć je folią termokurczliwą. Przez cały czas należy mierzyć wartość napięcia, by mieć pewność, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Cała obróbka kabli musi być wykonana starannie i bez zbędnego pośpiechu, gdyż przewody są bardzo wrażliwe na różne czynniki i konieczne jest dokładne podejście do sprawy. Gdy łącza są gotowe, należy je przetestować, by potem móc je zastosować do finalnego wyrobu, który ma służyć wszystkim użytkownikom.

 

Uważne i precyzyjne prace

 

Do takich zadań należy podejść z respektem, bo wystarczy jeden mały błąd, by cały proces był powtórzony, lub co gorsza – odnieść poważne obrażenia w razie porażenia prądem lub wystąpienia innych nieprzewidzianych zdarzeń. Obróbka kabli musi być bardzo dokładnie zaplanowana, a następnie wykonana. Tylko w ten sposób całe urządzenie będzie działało tak jak należy.


Opublikowano

w

przez

Tagi: